HISTORIE KLUBU

Na samotném počátku zrodu Sosáků byla skupina lidí mající zálibu ve sportu. Navzdory naší sportovní všestrannosti, byl zde jeden sport, který čněl nadevšemi a pro který jsme měli a nejspíš i po zbytek života budeme mít velkou slabost. Oním sportem, o kterém tu je řeč, jenž srdeční a osudovou záležitostí se nám stal, je fotbal. Fenomén, který okouzlil a pobláznil milióny lidí na celém světě, nás nevyjímaje. A tak po jednom z našich pondělních fotbálků, kdesi na plácku na sídlišti, vzešla mezi námi myšlenka, abychom své dovednosti a schopnosti konfrontovali se stejně smýšlejícími nadšenci pro tuto hru, jakými jsme byli i my.

Vše podstatné a důležité se vždy domlouvalo nad půllitrem dobrého piva v Pivnici u Kapitána, v naší oblíbené hospůdce na Vysočanech. Zde jsme se pravidelně scházeli po fotbalovém tréninku a nebo jako správní a zarytí patrioti a fandové při sledování v televizi různých sportovních přenosů. Po jednom takovém fotbalovém tréninku, byl zde, na jaře roku 1997, založen náš fotbalový klub „SOSÁCI“ Žďár nad Sázavou. Samotný název mužstva vznikl po dlouhé a intenzívní diskuzi všech zakládajících členů (Martin Kudláček, Leoš Smolík, Radim Hamák, Roman Souček, Filip Hocke, Josef Přibyl, Dan Moravec a Zdeněk Smejkal). Název klubu měl prezentovat atributy, které nás všechny v nově založeném oddílu sdružují. Vyjma společného nadšení pro fotbal, zde byla už jen jedna jediná vášeň nás všech. Onou neodolatelnou vášní, jenž nás všechny pojila, bylo pivo. Specifická to chuť lahodně osvěžujícího, zlatavého moku s načechranou, sněhobílou čepicí. A tak, za břinkotu plných číší a provolání slávy, povstali od stolu nově zrození SOSÁCI.

V témže roce jsme se přihlásili do okresní soutěže Žďárské ligy malé kopané. Sezónou 1997/98 jsme tak úspěšně započali své účinkování na místní scéně malého fotbalu. Po třinácti letech bojů napříč ligami, v té době až pěti soutěžemi, jsme se v roce 2010 probojovali do nejvyšší, první ligy, kterou úspěšně hrajeme dodnes.

Za tímto velkým úspěchem Sosáků stojí nespočet hráčů, kteří v minulosti reprezentovali nebo stále ještě reprezentují náš oddíl. Všem těmto hráčům, ať současným či minulým, kteří kdy za Sosáky bok po boku nastoupili a svojí přítomností a výkonem klub podporovali patří velký „DÍK“. Zásluhou těchto lidí žijí Sosáci dodnes!!!